menu
Zagrożenia związane z piciem alkoholu przez nieletnich

Zagrożenia związane z piciem alkoholu przez nieletnich

Picie alkoholu przez nieletnich naraża dzieci i młodzież na zwiększone ryzyko szkód fizycznych, psychicznych, emocjonalnych i społecznych. Ma szereg krótko- i długoterminowych skutków dla zdrowia – bez względu na wiek. 

Spożywanie alkoholu w Polsce jest dozwolone od 18 roku życia, mimo to, wiele młodych ludzi próbuje pierwszego alkoholu znacznie wcześniej .

W tym artykule wyjaśnimy, jakie są konkretne zagrożenia i jak pomóc młodej osobie z nałogiem. 

Zagrożenia zdrowotne wynikające z picia alkoholu przez nieletnich

Zatrucie alkoholowe

Zazwyczaj mniejsza masa ciała młodych ludzi i ograniczona zdolność do przetwarzania (lub „metabolizowania”) alkoholu oznaczają, że mogą bardzo szybko poczuć jego efekty. Naraża to na zwiększone ryzyko zatrucia alkoholem. 

Zatrucie alkoholem poważnie wpływa na części mózgu kontrolujące równowagę i mowę, a także na nerwy kontrolujące oddychanie i bicie serca. Może także powodować odruch wymiotny, narażając na poważne ryzyko zadławienia się na śmierć, zwłaszcza podczas wymiotów. 

Rozszerzanie się naczyń krwionośnych przy skórze pod wpływem alkoholu, brak poczucia zagrożenia oraz zasypianie bez odpowiedniej ochrony w chłodne dni mogą obniżać temperaturę ciała i prowadząc do hipotermii.

Wypadki i kontuzje

Podobnie, jak w przypadku dorosłych, picie alkoholu może zmniejszyć zdolności umysłowe i fizyczne dziecka, gdy jest ono pod działaniem alkoholu. Wpływa to na ocenę sytuacji i koordynację, co może prowadzić do wypadków i urazów.

Uszkodzenie wątroby

Picie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju chorób wątroby – młodzi ludzie, którzy regularnie spożywają wysokoprocentowe napoje są bardziej zagrożeni i mogą zacząć uszkadzać wątrobę, nie zdając sobie z tego sprawy. Znaki ostrzegawcze pojawiają się dopiero po kilku latach. 

Inne zagrożenia to szereg problemów zdrowotnych, takich jak zmiany wagi, zaburzenia snu i częste bóle głowy. 

Rozwój mózgu i edukacja

W dzieciństwie i młodości mózg i ciało wciąż się rozwijają. Alkohol – nawet w niewielkich ilościach – może wpływać na funkcje pamięci, reakcje, zdolność uczenia się i zdolność koncentracji uwagi.

Dzieci, które zaczynają pić w wieku 13 lat, częściej mają gorsze stopnie, opuszczają szkołę, a nawet są wydalane ze szkoły.

Zdrowie psychiczne

Podczas gdy działanie alkoholu może mieć krótkotrwały wpływ na nasz nastrój, w dłuższej perspektywie może powodować problemy ze zdrowiem psychicznym.

Wiele młodych osób pije po to, aby poradzić sobie z problemami. Tkwią w przekonaniu, że to właśnie alkohol może dodać im otuchy lub pomóc zapomnieć o niektórych sprawach. 

Bezbronność, nadużywanie substancji i prawo

Dojrzewanie to często trudny czas dla dzieci – zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Zwiększa się naturalna skłonność do eksperymentowania i podejmowania ryzyka.

Picie alkoholu może postawić dzieci i młodzież w bezbronnych lub niebezpiecznych sytuacjach, takich jak kłopoty z policją, bycie ofiarą przestępstwa, pobyt w szpitalu czy wdania się w bójkę. Nadużywanie alkoholu w tak młodym wieku może również wiązać się z innymi szkodliwymi zachowaniami – zażywaniem nielegalnych substancji czy narkotyków lub dostępem do leków na receptę. 

W porównaniu z osobami niepijącymi, nieletni pijący częściej palą tytoń czy biorą narkotyki.

Jak rozmawiać z dzieckiem o piciu

Ważne jest, aby młodzi ludzie rozumieli zagrożenia związane z piciem alkoholu, ale mogą Cię nie słuchać lub Ci nie wierzyć. Oto sześć pomysłów, jak podejść do rozmowy.

Spraw, aby była to rozmowa, a nie wykład. Jeśli możesz uniknąć bycia osądzającym, krytycznym lub dezaprobującym, Twoje dziecko z większym prawdopodobieństwem będzie zwracać na siebie uwagę i też się otworzy.

Unikaj rozpoczynania dyskusji tuż przed wyjściem na spotkanie z przyjaciółmi, przed snem lub w trakcie kłótni o inne rzeczy. Podchodzenie do tego, jako część trwającej dyskusji będzie miało większy wpływ na decyzje Twojego dziecka dotyczące picia.

Jeśli nie podejmie tematu, możesz znaleźć „haczyk”. Może to być historia z ostatniego filmu lub telewizji, wiadomość o celebrytach związana z piciem, a nawet historie o rodzinie lub przyjaciołach. Po prostu zapytaj „Co o tym myślisz?” i postępuj zgodnie z tym, co mówi..

Jeśli nie będziesz szczery, mogą nie uwierzyć w to, co im powiesz. Na przykład, jeśli piłeś, gdy byłeś młodszy, lepiej powiedzieć „tak, piłem w Twoim wieku – i żałuję tego. Gdybym wtedy wiedział to, co wiem teraz, nie robiłbym tego”. 

Młodzi ludzie lubią przekraczać granice i łamać zasady. To część bycia nastolatkiem. Jednak faktem jest, że jasne i przemyślane zasady, czy kary za ich złamanie, mogą okazać się bardzo skuteczne. 

Nastolatki, imprezy i alkohol

Nie jest niczym niezwykłym fakt, że w miarę dorastania, w życiu nastolatków pojawiają się imprezy. Oznacza to, że są narażeni na picie alkoholu wśród rówieśników czy starszych znajomych. Jeśli masz dziecko, które osiągnęło ten etap, są rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić mu bezpieczeństwo.

Jeśli dziecko wychodzi na imprezę: 

  • Uzgodnij plan z wyprzedzeniem

Jeśli wyrazisz zgodę na udział dziecka w imprezie, jasno wyjaśnij, jakie mogą być konsekwencje złamania między Wami umowy o powrocie do domu trzeźwym.

  • Wyjaśnij, że możesz kontaktować się z rodzicem osoby organizującej imprezę

Dzięki temu możesz mieć pewność, że impreza będzie nadzorowana.

  • Jeśli to możliwe, porozmawiaj z innymi rodzicami

Prawdopodobieństwo, że impreza wymknie się spod kontroli, jest mniejsze, jeśli alkohol jest ograniczony do tego, co ustalił gospodarz.

  • Porozmawiaj ze starszym rodzeństwem

Wyjaśnij, że nie powinni angażować się w kupowanie alkoholu w ramach przysługi – prawdopodobnie będzie to łamanie prawa.

Jeśli to Twoje dziecko organizuje imprezę:

  • Przedyskutuj i uzgodnij plan z wyprzedzeniem

Chociaż nastolatki mogą chcieć zostać same, rozsądne jest, abyś Ty lub inna osoba dorosła była na miejscu imprezy (np. w innym pokoju).

  • Miej oko na rzeczy

Ostatecznie to Ty jesteś odpowiedzialny za upewnienie się, że impreza jest bezpieczna. Uważaj na takie rzeczy, jak np. alkohol przemycany w butelkach po napojach bezalkoholowych. Możesz także usunąć alkohol przechowywany w pomieszczeniach, w których odbywa się impreza.

A co jeśli dziecko wróci do domu pijane?

Weź głęboki oddech – jeśli jest pod wpływem alkoholu, to nie jest odpowiedni moment na rozmowę. Powiedz mu, żeby poszedł do łóżka (upewniając się, że jest bezpieczny i nie wykazuje oznak zatrucia alkoholem) i odwlecz rozmowę na kolejny dzień.

Następnego dnia poświęć mu trochę czasu i poproś, aby opowiedział Ci, co się stało. Posłuchaj, a następnie powiedz co czujesz – czy jest to zdenerwowanie, złość, zmartwienie, rozczarowanie, czy cokolwiek innego.

Ważne jest, aby omówić wszystkie omawiane kwestie dotyczące zagrożeń związanych z alkoholem.

Pamiętaj! Jeśli Twoje dziecko mimo wszystko zmaga się z uzależnieniem od alkoholu warto skorzystać z dostępnych środków pomocy. Jednym z nich jest wszywka alkoholowa. 

To metoda farmakologiczna, która polega na implantacji leku pod skórę. Lek zawiera substancję przeznaczoną do pomocy pacjentom z uzależnieniem od alkoholu. Przy dawkowaniu uwzględnia się wagę i planowany czas pozostania w abstynencji..

 

«
»