menu
Oznaki nadużywania alkoholu w zmianach w zachowaniu nastolatków

Oznaki nadużywania alkoholu w zmianach w zachowaniu nastolatków

Lata nastoletnie to trudny czas zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców. Nastolatki, utknięte między dorosłością a dzieciństwem, muszą zmagać się z szeregiem zmian fizycznych i psychicznych. Przejawia się to w zmianach behawioralnych i niestety wiele postaw i działań typowego nastolatka może przypominać zachowanie, które może oznaczać nadużywanie substancji lub problem ze zdrowiem psychicznym. Skąd więc rodzic wie, czego szukać i co to oznacza? Jest to głównie kwestia niuansów i kontekstu. Oto kilka kluczowych zmian w zachowaniu i sposoby na odróżnienie typowego zachowania nastolatka od oznak nadużywania alkoholu. 

Tajemniczość

W ramach potwierdzania swojej niezależności nastolatki przywiązują dużą wagę do prywatności. Dzieci, które nigdy nie myślały o ukrywaniu czegokolwiek przed swoimi rodzicami, nagle stają się bardzo opiekuńcze wobec swojego świata i selektywne w kwestii tego, czym dzielą się z rodzicami. Istnieje jednak różnica między pragnieniem prywatności, a byciem podstępnym. Na przykład, jeśli zaczynają zamykać swoje drzwi, niekoniecznie jest to problem. Spróbuj zauważyć inne rzeczy. Należą do nich: zapach dymu, alkoholu lub narkotyków w pokoju lub ubraniu; nielegalne akcesoria; dziwne zachowanie, takie jak paranoja, skrajna senność, niepokój lub niska reaktywność. Jako rodzic najlepiej znasz swoje dziecko i powinieneś być w stanie odróżnić zachowanie normalne od ukradkowego i zawsze prowadzić z nim szczery, otwarty, nieoceniający dialog.

Zły humor

Wszystko w świecie nastolatków ma podwyższone znaczenie, co często przekłada się na wzniosłe i nieprzewidywalne emocje. Jeśli jednak emocja utrzymuje się przez dłuższy czas lub istnieje wykrywalny wzorzec, twoje dziecko może nadużywać alkoholu. Chociaż nie jest niczym niezwykłym, że nastolatek wydaje się czasami ponury, zły, smutny lub doświadcza wahań nastroju, powinien to być wyjątek, a nie reguła. Pamiętaj, że chociaż mogą to być oznaki nadużywania alkoholu, mogą to być również oznaki depresji lub trudnej sytuacji, o której nie wiesz. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co dzieje się z nastolatkiem, jest rozmowa. Rozpoczęcie od pytań dotyczących alkoholu prawdopodobnie nie zaprowadzi Cię daleko, niezależnie od tego, czy nastolatek go nadużywa, czy nie. Wyrażenie swojego zaniepokojenia i wyjaśnienie zauważonych rzeczy może być jednak początkiem bardzo ważnej rozmowy.

Wygląd fizyczny

Często zdarza się, że nastolatki zmieniają swój wygląd. To, co może ci się wydawać drastyczne, może być po prostu szukaniem nowego stylu i próbowaniem nowych rzeczy. Na przykład farbowanie włosów, nakładanie wyszukanego makijażu lub dokonywanie nietypowych wyborów modowych na ogół nie jest wielką sprawą. I odwrotnie, znaczna utrata lub przyrost masy ciała, niechlujstwo, obniżona higiena i niezwykła bladość skóry są fizycznymi wskaźnikami, że coś się zmieniło i należy się tym zająć. Jeśli twój nastolatek wygląda na niezdrowego, prawdopodobnie taki jest. Chociaż może to oznaczać nadużywanie substancji, może również wskazywać na zdrowie psychiczne lub inny problem medyczny. Aby rozmowy były produktywne, kwestie te muszą być traktowane ze szczególną delikatnością. Zmiany te mogą być częścią normalnego procesu wzrostu i często są źródłem zażenowania. Nadal powinieneś rozwiązywać te problemy ze swoim nastolatkiem.

Zmiany w relacjach i zainteresowaniach

Nastolatki często zdobywają nowych przyjaciół i zainteresowania. Mogą również pozostawić po sobie przyjaźnie i zajęcia z przeszłości. Wszystko to jest normalnym zachowaniem. Niepokojące jest jednak to, że aktywnie unikają przedstawiania cię tym nowym znajomym lub ich stare zainteresowania nie wydają się być zastępowane nowymi. Oceny w szkole to doskonały sposób na ocenę aktualnej sytuacji nastolatka. Spadek ocen, choć nie jest rzadkością, jest sygnałem ostrzegawczym i nie należy go ignorować. Podobnie, jeśli twoje niegdyś entuzjastycznie wysportowane lub artystyczne dziecko nagle przestało interesować się sportem lub sztuką, powinieneś przynajmniej zapytać, dlaczego nastąpiła zmiana. Może po prostu chce spróbować czegoś innego lub presja szkoły nie pozostawia zbyt wiele czasu i energii na te zajęcia. Z drugiej strony przyczyną mogą być poważniejsze problemy, takie jak depresja i nadużywanie alkoholu.

Złe zachowanie

Wszystkie nastolatki przekraczają swoje granice. Dokładne określenie, co oznacza ich zachowanie, zależy od stopnia i częstotliwości. Na przykład, wiele nastolatków kłamie, dlaczego przegapili ustaloną godzinę powrotu do domu, ale jeśli zwykle kłamią na temat tego, gdzie są, z kim są i co robią, powinieneś się martwić. Mogą też od czasu do czasu opuścić zajęcia lub szkołę. Jeśli jednak twój nastolatek pomija większość lekcji, jest to niepokojące. Większość nastolatków jest wystarczająco bystra, aby ukryć wczesne oznaki nadużywania alkoholu. Konfrontacja nastolatka z jego złym zachowaniem pomoże ci zdecydować, czy jest to typowe zachowanie, czy część większego, poważniejszego problemu.

Pomoc i leczenie 

Kiedy zauważysz którąkolwiek z tych rzeczy, pierwszym krokiem jest podejście do nastolatka tak spokojnie i naturalnie, jak tylko możesz. Rozmowa, która zaczyna się od oskarżeń i przypuszczeń, nie pomoże żadnemu z was. Rozmowa, która zaczyna się od troski i otwartości, powinna pomóc ci zidentyfikować problemy i wypełnić lukę między tobą a nastolatkiem. Jeśli odkryjesz, że występuje problem ze zdrowiem psychicznym, specyficzna negatywna okoliczność lub nadużywanie narkotyków, alkoholu lub substancji wieloskładnikowych, powinieneś zwrócić się o profesjonalną pomoc. Najlepszym sposobem walki z poważnymi problemami jest wykrycie ich jak najwcześniej. Jeśli stwierdzisz, że masz do czynienia z nieodłącznymi turbulencjami wieku nastoletniego, odetchnij z ulgą, ale kontynuuj rozmowę i obserwację. Chociaż mogą nie chcieć się do tego przyznać, nadal jesteś najlepszą ochroną przed bolączkami świata, jaką mają, i ostatecznie docenią i podziękują ci za to. Pamiętaj, że uzależnienie od alkoholu rozwija się szybciej, jeśli rozpocznie się picie w bardzo młodym wieku. 

W przypadku uzależnienia, jego leczenie wygląda podobnie, jak w przypadku osób dorosłych. Są dwie podstawowe formy leczenia. Pierwsza to leczenie w placówkach ambulatoryjnych, są to ośrodki leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży, w których prowadzona jest terapia indywidualna i grupowa oraz praca z rodziną oraz leczenie w placówkach stacjonarnych, w których uczęszczają do szkoły. 

Jednym ze sposobów leczenia jest także wszywka alkoholowa, czyli Esperal, który można wszyć pod skórę po ukończeniu 18 roku życia. Esperal skutecznie odstrasza przed sięgnięciem po alkohol. 

«
»