menu
Prawidłowa dieta osób uzależnionych od alkoholu

Prawidłowa dieta osób uzależnionych od alkoholu

prawidlowa-deita-osob-uzaleznionych-od-alkoholu

Prawidłowa dieta oraz zdrowe odżywianie są ważne na każdym etapie życia, bez znaczenia, czy jesteśmy chorzy, uzależnieni, czy w pełni zdrowi. Nasze funkcjonowanie w dużej mierze zależy od prawidłowego stylu życia, którego musimy się nauczyć. Mamy wiele niezdrowych nawyków, które utrudniają nam normalne funkcjonowanie. Bardzo groźne są dla nas wszelkiego rodzaju używki. Alkohol stanowi toksyczną substancję, która nie wnosi nic dobrego dla naszego organizmu. Działanie używki jest odwadniające. Wraz z utratą płynów, tracimy również ważne pierwiastki, niezbędne do życia elektrolity oraz istotne dla mózgu witaminy. Każde spożycie alkoholu zostawia duże ślady w naszym ciele. Utrata składników odżywczych wymaga odpowiedniej diety, bogatej we wszystkie ważne substancje. Alkoholicy muszą poprawić swoje odżywianie, ponieważ stanowi to jeden z elementów terapii uzależnień. 

Spożywając nadmiar alkoholu narażamy nasz organizm na trwałe uszkodzenia. Nieodwracalne zmiany pozostają z nami do końca życia. W dzisiejszym świecie łatwo o poważną chorobę. Zaburzenia dotyczą w dużej mierze układu trawiennego. Do najczęstszych chorób spowodowanych alkoholem zaliczamy: stłuszczenie, zapalenia i marskość wątroby, zapalenie błony śluzowej żołądka i wrzody, cukrzycę, problemy z trzustką oraz żółtaczkę alkoholową. Wszelkie choroby sprawiają, że zaniedbujemy kwestię zdrowego odżywiania. 

Na czym polega dieta alkoholowa?

W zaawansowanych stadiach uzależnienia od alkoholu, osoba chora może zaspokajać dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wyłącznie alkoholem. Jesteśmy w stanie, samą używką zapełnić 50% tego zapotrzebowania. Takie zjawisko otrzymało nazwę diety alkoholowej. Są to jednak zbędne, puste kalorie, które nie wnoszą nic pozytywnego do naszego organizmu. Jesteśmy zatem pozbawieni wartości odżywczych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie. Aby zachować zdrowie musimy dostarczyć odpowiedniej ilości tłuszczy, węglowodanów, białka, a także ważnych pierwiastków – wapnia, magnezu, cynku i żelaza. 

Stosowanie przed dłuższy czas diety alkoholowej może się okazać bardzo groźne. Problemy mogą obejmować wszystkie narządy oraz układy. Z początku, może się wydawać, że nas ta sprawa nie dotyczy. Jesteśmy nieświadomi krzywdy, którą sami na siebie zsyłamy. Każdego prędzej czy później dosięgają zdrowotne konsekwencje nadużywania alkoholu. 

Dieta alkoholowa odpowiada za:

  • kurzą ślepotę,
  • rozmiękanie kości,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • niedokrwistość, 
  • zaburzenia w pracy układu nerwowego,
  • zaburzenia pamięci,
  • zaburzenia równowagi.

W wyniku zbyt niskiej podaży białka do organizmu mogą się pojawić trudności związane z niską efektywnością przenoszenia składników pokarmowych do tkanek i narządów. Dieta uboga w tłuszcze i białko wpływa negatywnie na syntezę neuroprzekaźników w mózgu, a to prowadzi do silniejszych objawów uzależnienia od alkoholu, takich jak: depresja alkoholowa, wahania nastroju, przejawianie zachowań agresywnych oraz występowanie zaburzeń lękowych. 

Każdy składnik odżywczy za coś odpowiada. Brak nawet jednego może zaburzyć całe funkcjonowanie. Musimy być czujni, ponieważ chodzi o nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie. Tylko zdrowie gwarantuje nam pozytywny nastrój oraz energię do działania. 

Co zrobić, gdy dieta nie wystarcza?

Alkoholizm może rozwijać się latami. Zaniedbanie, trwające długi czasu stanowi ciężką barierę do pokonania. Nie zawsze dieta może rozprawić się z niedoborami, które trwają miesiącami lub latami. Charakterystyczne dla osób uzależnionych od alkoholu jest niedożywienie, odwodnienie i osłabienie. To wszystko jest konsekwencją zaniedbania siebie oraz prawidłowego odżywiania się. Alkohol nie zastąpi nam wody i pełnowartościowego jedzenia. W przypadku, gdy choroba jest na tyle zaawansowana, może być ciężko odzyskać utracone składniki w diecie. Niekiedy trzeba działać szybko, ponieważ niedobory dają o sobie znać, a cały organizm na tym cierpi. Są sytuacje, gdy nie ma chwili do stracenia. Wtedy można skorzystać z odtruwania alkoholowego. Dożylne podanie brakujących elektrolitów postawi nas na nogi. Odżywienie i zapełnienie braków za pomocą detoksu alkoholowego nie trwa wiecznie. Nadal musimy dbać o odpowiedni pokarm, ponieważ na tym polega zdrowy tryb życia. 

Detoks alkoholowy może się okazać działaniem interwencyjnym, które uratuje nasze bądź naszych bliskich zdrowie oraz życie. Samo odwodnienie jest dla nas bardzo groźne. Brak równowagi elektrolitowej osłabia pracę serca i może spowodować nawet zawał. 

Co powinno się znaleźć w diecie alkoholika?

Najważniejsze jest zachowanie wysokiego poziomu białka. Dieta wysokobiałkowa pozwala na uzupełnienie aminokwasów – tyrozyny i tryptofanu. Dzięki temu następuje odbudowa układu nerwowego w kwestii neuroprzekaźników syntezowanych w mózgu. Zapewniając odpowiedni poziom cukru oraz poprawiając funkcjonowanie wątroby, która ułatwia redukcję głodu alkoholowego za pomocą dostarczanych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, jesteśmy w stanie lepiej znosić abstynencję. Ponadto utrzymujemy nastrój w odpowiednim humorze, redukujemy zaburzenia lękowe i poprawiamy jakość snu. To, co jemy, ma wpływ na nasze całe życie. W przypadku trudności z samodzielnym ułożeniem planu żywienia, możemy skorzystać z pomocy dietetyka, który pokaże nam, jak w łatwy sposób możemy odzyskać energię do działania. Ważne abyśmy zadbali o 4 do 5 posiłków, które dostarczą nam od 300 do 500 kalorii. 

Rola i cele odpowiedniej diety w leczeniu alkoholizmu.

Wszelkie niedobory są najbardziej odczuwalne podczas pierwszych dni abstynencji. Wtedy nasz organizm domaga się alkoholu, a złe samopoczucie nasila się. To dobry moment na wprowadzenie zmian, ponieważ dyskomfort może skłaniać uzależnionego do powrotu do nałogu. Osoby chore nie mają wypracowanego zdrowego sposobu radzenia sobie z problemami, zatem przy każdej przeszkodzie widzą tylko jedno realne rozwiązanie – spożycie alkoholu. Początki abstynencji mogą być wspierane także odtruwaniem alkoholowym, podczas którego zyskamy sił do dalszego działania. 

Dieta stosowana w chorobie alkoholowej powinna zaspokajać wszystkie braki oraz efektywnie uzupełniać wszelkie braki substancji odżywczych. Lata spożywania alkoholu całkowicie wyniszczają nasz organizm. Delikatna śluzówka żołądka zostaje nadużyta, dlatego układ trawienny jest bardzo narażony na występowanie różnego rodzaju chorób. Stan zdrowia, a czasami uzupełnienie pewnych makro- i mikroelementów wpływają na nasze funkcjonowanie psychiczne. 

Prawidłowa i odpowiednio zbilansowana dieta stosowana w związku z uzależnieniem od alkoholu wzmacnia organizm, poprawia naszą odporność i pozwala na stopniowe odbudowanie wysokich niedoborów składników odżywczych, które uciekają wraz ze spożytym alkoholem. Bardzo ważne jest wyrównanie wszystkich niskich wartości składników, ponieważ wpływają one na samopoczucie, ogólny stan zdrowia oraz kondycję uzależnionego. Ponadto odpowiednia dieta minimalizuje i redukuje uciążliwy głód alkoholowy, tym samym ułatwiając wytrwanie w trzeźwości.

 

«
»