menu
Szkodliwość alkoholizmu w kontekście funkcjonowania psychicznego

Szkodliwość alkoholizmu w kontekście funkcjonowania psychicznego

szkodliwosc-alkoholizmu-w-kontekscie-funkcjonowania-psychicznego

Funkcjonowanie psychiczne alkoholików jest wysoce zaburzone. Regularne stosowanie substancji psychoaktywnych psuje nasz mózg i wywołuje nieodwracalne zmiany w zakresie fizyczności. Oprócz szkód fizycznych związanych z przewlekłym nadużywaniem alkoholu nie należy lekceważyć szkód psychicznych. Ogólnie alkoholizm prowadzi do postępującej utraty umiejętności oceny i postępującego pogorszenia osobowości. Alkoholik ma tendencję do stopniowego uciekania od odpowiedzialności w stosunku do leczenia. 

Uszkodzenie mózgu pojawia się w perspektywie średnio- i długoterminowej, objawiając się uszkodzeniem procesów mózgowych, związanych w szczególności z: uwagą i koncentracją, uszkodzeniem pamięci krótkotrwałej oraz problemami związanymi z umiejętnościami rozwiązywania problemów. Uszkodzenia te, są także widoczne w przypadku zmian organicznych, które można zaobserwować za pomocą technik neuroobrazowania. Uszkodzenia w mózgu spowodowane przez alkoholizm wydają się w niektórych przypadkach częściowo odwracalne, chociaż często okazuje się, że pozostają trwałe.

Alkoholizm może również powodować poważne problemy ze zdrowiem psychicznym. Obecność objawów psychotycznych, takich jak urojenia i halucynacje, jest bardzo powszechna u osób nadużywających alkoholu. Jeśli nie są bezpośrednio związane z patologią psychiatryczną, zazwyczaj objawy mają tendencję do ustępowania wraz z końcem stanu odurzenia. Należy jednak podkreślić, że nadużywanie alkoholu może nasilać już istniejące zaburzenia psychiczne (np. depresję dwubiegunową czy schizofrenię) lub może powodować zaburzenia, które do tej pory nie ujawniły się u jednostki. Tak czy inaczej, alkoholizm wiąże się z problemami psychicznymi, o czym należy pamiętać. 

Alkoholizm – delirium alkoholowe

Delirium alkoholowe to stan, z którym mierzą się alkoholicy w zaawansowanym stadium choroby. W wyniku nagłego zaprzestania picia alkoholu organizm zaczyna się buntować. Mózg oraz całe ciało adaptują się do dawki alkoholu, którą uzależniony spożywał każdego dnia. W wyniku decyzji o całkowitej rezygnacji z alkoholu funkcjonowanie może się znacznie pogorszyć. Jest to oczywiście chwilowy stan, który każdy trzeźwiejący alkoholik musi przejść. Wiele osób na tym etapie poddaje się i rezygnuje z leczenia. Takie postępowanie jest zupełnie niesłuszne, ponieważ przejście przez ten stan jest bardzo dużym krokiem, który umożliwia pozbycie się problemu. Wystarczy wykazać się cierpliwością oraz zaangażowaniem. 

Delirium alkoholowe jest jednym z objawów syndromu abstynencyjnego. Jest to bardzo niebezpieczny stan, który należy leczyć w warunkach szpitalnych. Do objawów delirium alkoholowego zaliczamy:

  • dezorientacja czasoprzestrzenna,
  • halucynacje wzrokowe,
  • intensywny strach związany z halucynacjami,
  • drżenie rąk, języka i ust,
  • gorączka, pocenie się oraz zmiana rytmu serca.

Wystąpienie tych objawów wiąże się z koniecznością podjęcia szybkiej interwencji. Jest to bowiem stan zagrażający życiu i zdrowiu chorego. W wyniku poważnych powikłań część pacjentów umiera. Taki stan jednak dotyczy niewielu alkoholików. Ze względu na duże prawdopodobieństwo wystąpienia objawów odstawienia warto rezygnować z używki przy pomocy lekarzy specjalistów. 

Alkoholizm – syndrom abstynencyjny

W wyniku przyzwyczajenia się organizmu do alkoholu powszechne jest pojawienie się syndromu abstynencyjnego. W tym stanie alkoholik zmaga się z wieloma trudnymi skutkami ubocznymi, które wynikają z uzależnienia fizycznego. Uciążliwe dolegliwości obejmują funkcjonowanie psychiczne i fizjologiczne. Pacjenci odczuwają drażliwość oraz irytację. Chęć spożycia alkoholu jest tak silna, że ciężko jest im skupić się na czymkolwiek innym. Negatywne emocje zazwyczaj uchodzą w postaci zachowań agresywnych. Alkoholik doświadcza niezrozumiałych dla niego uczuć, które wynikają z silnego uzależnienia. Przetrwanie początkowego stanu jest trudne, ale opłacalne. Przez jakiś czas pacjentom może towarzyszyć bezsenność oraz niepokój i stany lękowe. Lekarze, którzy sprawują opiekę nad takim pacjentem w trudnych chwilach podają leki przeciwbólowe, nasenne oraz uspokajające. W zależności od potrzeb oraz wymagań, pacjenci mogą liczyć na odpowiedni rodzaj leczenia. 

Poza funkcjonowaniem psychicznym, alkoholicy w stanie odstawiania używki doświadczają niewygodnych skutków ubocznych, obejmujących somatyczne dolegliwości. Zaliczamy do nich: bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, drżenie kończyn, skurcze mięśni oraz utrata kontroli nad ciałem. 

Pamiętaj, że nie musisz się samodzielnie mierzyć z leczeniem alkoholizmu. Zawsze warto korzystać z pomocy doświadczonych osób, których bogata wiedza zapewnia najlepsze wsparcie. Leczenie jest poważną decyzją, która powinna być starannie przemyślana. Alkoholicy zawsze mają szansę na wyzdrowienie, bez znaczenia, na jakim etapie choroby się znajdują. 

Alkoholizm – psychoza alkoholowa

Innym rodzajem skutków ubocznych alkoholizmu jest psychoza alkoholowa. Tego rodzaju zaburzenie poważnie zmienia zachowanie alkoholika. Nazywane jest „zaburzeniem historii alkoholu”. Psychoza alkoholowa ma związek z uszkodzeniem pamięci. Objawia się trudnościami w przypomnieniu sobie niedawnych wspomnień. Deficytom towarzyszy tworzenie wspomnień fantastycznych i całkowicie oderwanych od rzeczywistości (konfabulacje), zrodzonych z prób wypełnienia luk w pamięci. 

Pacjenci cierpiący na psychozę alkoholową zapominają twarze, imiona, sytuacje, które miały miejsce kilka minut wcześniej. Z czasem pamięć wypełniana jest coraz większą ilością konfabulacji. Z tego względu pacjent może wydawać się urojony oraz zdezorientowany. Alkoholicy wykazują również: deficyty w ustrukturyzowanym planowaniu aktywności, upośledzenie umysłowe, deficyty emocjonalne i zmiany korowe. Objawy psychozy alkoholowej są związane z niedożywieniem, w szczególności z niedoborem witaminy B. Wcześnie zdiagnozowane uszkodzenie może być odwracalne, w przeciwnym razie uszkodzenie mózgu staje się nieodwracalne.

Alkoholizm – monitorowane rzucanie nałogu

Uzależnienie od alkoholu wiąże się z wieloma trudnościami. Aby pozbyć się nałogu trzeba się wyjątkowo postarać. Nie jest łatwo z dnia na dzień zerwać z substancją, której ogromne ilości spożywało się każdego dnia. Przyzwyczajający się mózg odczuwa wiele negatywnych skutków ubocznych w związku z zaprzestaniem dostarczenia używki. 

Wychodzenie z alkoholizmu powinno odbywać się pod okiem specjalistów. Każdy alkoholik ma szansę skorzystać z profesjonalnego leczenia. Wiele ośrodków oferuje swoją pomoc alkoholikom. Pierwszym etapem leczenia powinno być odtruwanie alkoholowe. Jest to zabieg, który pomaga rzucić nałóg w sposób bezpieczny. Polega na dożylnym podawaniu brakujących substancji oraz witamin. Lekarze monitorujący stan pacjenta podają odpowiednie leki oraz zapewniają komfort podczas pierwszych chwil rezygnacji z nałogu. 

Dzięki odtruwaniu alkoholowemu wychodzenie z alkoholizmu jest proste, a skutki uboczne zostają zminimalizowane i zredukowane. Warto swoje pierwsze kroki w stronę leczenia skierować na tego typu zabieg. 

 

«
»