menu
Leczenie alkoholizmu – jak wygląda naprawdę?

Leczenie alkoholizmu – jak wygląda naprawdę?

leczenie-alkoholizmu-jak-wyglada-naprawde

Leczenie alkoholizmu musi się opierać na wielotorowych działaniach. Chorobę można powstrzymać, aby nie dawała swoich objawów. Jest możliwe uzyskanie efektów nawet do końca życia. Walka trwa jednak bezustannie. Nie można nawet na chwilę zbagatelizować kontaktu z alkoholem oraz wyzwalaczami. Z tego względu leczenie to długotrwały proces, który zależy w dużej mierze od naszego własnego podejścia. 

Kiedy jest odpowiedni moment na leczenie?

Możemy poddać się leczeniu w każdym momencie choroby. Wystarczy zebrać siły oraz przyznać się przed całym światem, a przede wszystkim przed sobą samym, że choroba alkoholowa opanowała Twoje życie. Ten krok jest określany jako najtrudniejszy. 

Przed rozpoczęciem procesu leczenia osoba musi najpierw rozpoznać swój stan i mieć chęć zaprzestania picia. Momentem przełomowym jest przyznanie się do potrzebowania pomocy. Bardzo często członkowie rodziny przyspieszają cały proces, ze względu na troskę o osobę uzależnioną. Osoby bliskie wyrażają swoje obawy, związane z nadmiernym piciem, co zazwyczaj kończy się interwencją. Takie postępowanie pomaga również rozpocząć dyskusję na temat dostępnych opcji leczenia i wsparcia.

Moment leczenia rozpoznajemy po ujawniających się objawach alkoholizmu. Niektóre znaki ostrzegawcze stają się bardzo uciążliwe i zmieniają sposób życia z daną osobą. Członkowie rodziny zwracają uwagę na:

 • Częste upijanie się,
 • Ciągłe huśtawki nastroju,
 • Problemy w pracy lub w szkole,
 • Zaniedbywanie obowiązków,
 • Zaprzeczanie problemowi z alkoholem,
 • Zachowania agresywne oraz impulsywność,
 • Zanik zainteresowań oraz hobby,
 • Spędzanie wolnego czasu na piciu alkoholu. 

Opcje leczenia alkoholizmu

Myśląc o leczeniu, pierwsze skojarzenia padają na terapię alkoholową w ośrodku leczenia uzależnień oraz uczestnictwo w spotkaniach grupy anonimowych alkoholików, którzy realizują program 12 kroków. W rzeczywistości mamy znacznie więcej możliwości, tylko mało się o nich mówi. 

Alkoholizm jest z nami od wielu lat. Z tego względu ludzie od wieków poszukują rozwiązań na uzależnienia. Metody stają się coraz bardziej ulepszone oraz działają skuteczniej. Okazuje się, że bardzo łatwo jest pozbyć się choroby, o ile przestudiuje się wszystkie metody bardzo sumiennie i dokładnie. 

Czasami potrzeba wielu metod leczenia, ponieważ każda z nich oddziałuje w inny sposób na jednostkę. Dla przykładu możemy przeanalizować przykład osoby decydującej się na terapię uzależnień w trybie ambulatoryjnym. Spotkania z terapeutami odbywają się w ośrodku, jednak trwają kilka godzin, co prowadzi do tego, że alkoholik wraca do swojej codzienności po każdej wizycie. Chwile słabości mogą nas zaatakować w każdym momencie. Trzeba wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Terapia nie zadziała od razu od pierwszego spotkania. Nie ma możliwości, aby po jednej rozmowie zrezygnować całkowicie ze spożywania alkoholu do końca życia. Z tego powodu ważne są metody wspomagające, takie jak wszywka alkoholowa, która będzie sprawowała ochronę przez resztę godzin w ciągu dnia i nocy, kiedy alkoholicy zostają sami i są narażeni na wiele pokus. Po zakończonej terapii może się okazać, że uzależniony nadal czuje się niepewnie. Dlatego też warto kontynuować leczenie poprzez uczestnictwo w spotkaniach grupy AA. Ciągłe leczenie jest najbardziej efektywne. 

Rodzaje leczenia

Pamiętajmy, że nie każdy jest taki sam. Na jednego lepiej zadziała terapia indywidualna, z kolei inna osoba może się odnaleźć na spotkaniach grupowych podczas mityngów AA. Wszystko jest zależne od naszych indywidualnych predyspozycji. Nie da się założyć, co okaże się najskuteczniejsze, dlatego warto próbować różnych opcji. 

 • Terapia behawioralna – ma na celu zmianę zachowań związanych z piciem alkoholu poprzez odpowiednie poradnictwo. Leczenie jest prowadzone przez wykwalifikowanych pracowników, których specjalnością jest dany nurt psychologiczny. 
 • Leki – farmakoterapia jest powszechnie stosowana w wielu chorobach. Niektóre z leków doskonale sprawdzają się w przypadku choroby alkoholowej. Niestety żadna tabletka nie usunie z naszego życia uzależnienia. Może jednak ułatwić funkcjonowanie i skutecznie odsuwać nas od popełnienia błędnej decyzji. 
 • Grupy wsparcia – spotkania grupy AA są bardzo wartościowe i dają wiele możliwości. Jest to także okazja do kontaktu z drugim człowiekiem, który zmaga się z tą samą chorobą. W trudnych momentach warto jest znaleźć osobę, okazującą się wsparciem. Sumienne uczęszczanie na spotkania pozwala ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z picia alkoholu. Ze spotkań można korzystać także w trakcie innych metod leczenia. 
 • Zabiegi detoksu alkoholowego – odtruwanie alkoholowe jest pomocne, gdy uzależnienie weszło na zaawansowany poziom. W ostatniej fazie ciężko jest zredukować wypijaną ilość, ponieważ chory odczuwa silne objawy zespołu abstynencji. Tylko odtrucie alkoholowe jest w stanie postawić pacjenta na nogi oraz uratować go przed poważnymi konsekwencjami. 

Każde leczenie powinno się zaczynać od diagnozy. Lekarz powinien ocenić schemat picia pacjenta, stworzyć plan leczenie, ocenić ogólny stan zdrowia oraz przeanalizować pomocną farmakoterapię. Na wizycie pacjenci otrzymują wiele wartościowych informacji oraz wiedzą, jak poprowadzić leczenie, aby wyszło najefektywniej. 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze metody leczenia alkoholizmu?

Wskazówki dotyczące wyboru leczenia mogą się okazać bardzo pomocne, ponieważ większość osób zupełnie nie wie, jak się zabrać do tego długotrwałego procesu. W tym celu zalecana jest wizyta u psychologa. Profesjonaliści doradzą, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze sposobu leczenia. Jeżeli znamy kogoś, kto leczył się na alkoholizm, warto zapytać go, o metody, z których korzystał. Doświadczenia innych osób są bardzo pomocne. 

Nawet przy wyborze ośrodka leczenia uzależnień powinniśmy zorientować się, jak wygląda leczenie oraz czym się wyróżnia placówka. Niektóre uzależnienia współwystępują z innymi chorobami psychicznymi. Podczas wyboru ośrodka warto zainteresować się możliwością leczenia także innych schorzeń, które pogłębiają uzależnienie od alkoholu. Ważne, aby miejsce, do którego się wybierasz, spełniało Twoje wszystkie oczekiwania. 

Jak korzystać z terapii leczenia uzależnień?

Nie można oczekiwać efektów od razu po pierwszym spotkaniu. Wychodzenie z nałogu to praca nad sobą. Zanim uzyska się balans oraz równowagę trzeba odbyć wiele rozmów, podczas których pacjent nauczy się nowego postępowania. Uzależnienie rozwija się wiele lat, dlatego wyjście z niego także potrzebuje odpowiedniej ilości czasu. Kluczowa jest cierpliwość oraz zaangażowanie. Nikt nie będzie w stanie zmienić naszego sposobu myślenia, jeżeli nie wyrazimy na to zgody. Alkoholik musi się pogodzić ze zmianami stylu życia, aby leczenie przebiegało sprawnie. 

Korzystając z terapii pamiętaj o tym, aby docenić szansę na zmianę życia. Wszystko może się zmienić, jeżeli sami tego chcemy. Ośrodek terapii uzależnień może się okazać wspaniałym miejscem, które odmieni Wasz los. 

«
»