menu
Pierwsza terapia uzależnień – jak się przygotować?

Pierwsza terapia uzależnień – jak się przygotować?

Alkoholizm jest chorobą, która objawia się w postaci fizycznego oraz psychicznego uzależnienia od etanolu ze względu na jego działanie zmieniające funkcjonowanie systemu nerwowego. Spożywając alkohol w racjonalny sposób może odprężyć się, przełamać nieśmiałość, poprawić sobie nastrój. Z kolei w nadmiernych ilościach alkohol uwalnia agresywne impulsy, pozbawia wszelkich barier i zahamowani, upośledza działanie części mózgu, który odpowiada za emocje i zachowanie wyższego rzędu. Alkoholizm jest o tyle niebezpieczny, że nieleczony może doprowadzić nawet do śmierci.

Zgłoszenie się na terapię

Zgłoszenie się po pomoc to pierwszy i najtrudniejszy krok w leczeniu uzależnienia. Szczere przyznanie się do swoich słabości jest warunkiem skutecznego działania osób trzecich podczas wdrążania indywidualnie dobranych rozwiązań leczniczych, które, jeżeli dobrze się je poprowadzi i utrzyma motywację pacjenta do zmian, mogą zakończyć się sukcesem. Decyzja o rozpoczęciu terapii zawsze jest dobrą decyzją, warunkuje krok w lepszą stronę, umożliwia szczęśliwą przyszłość zarówno dla siebie, jak i osób bliskich.

Pierwsze spotkanie z terapeutą

W wielu osobach przed pierwszym kontaktem z samą terapią uzależnień, jak i przed osobą prowadzącą ją, pojawia się strach i lęk. Człowiek boi się zmian, tego co nowe i nieznane. Poza tym, pojawia się konieczność otworzenia się przed osobą nieznaną, szczerego opowiedzenia swojej historii oraz przyznania się do własnych słabości i problemów. Szczególnie pierwsze spotkanie z osobą odpowiedzialną za przebieg terapii jest istotny, ponieważ wymaga uporania się z własnymi emocjami, a także wyzbycia się wstydu, który towarzyszy przy relacjonowaniu najbardziej prywatnych i intymnych szczegółów ze swojego życia.

Warto zaznaczyć, że do pierwszego spotkania z terapeutą można się przygotować w taki sposób, aby leczenie choroby alkoholowej było jak najbardziej przyjazne pacjentowi.

Pierwsze chwile na terapii są trudnym etapem procesu leczenia uzależnienia. W większości przypadków pierwsze spotkanie z terapeutą przebiega w zbliżony do siebie sposób u wszystkich pacjentów, dlatego w dość łatwy sposób można przygotować się do niego. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że każda osoba uzależniona przechodzi przez to samo, a pierwsze spotkanie jest zazwyczaj zapoznawcze i organizacyjne. W ten sposób zarówno terapeuta, jak i osoba uzależniona nabiera wzajemnie do siebie zaufania, które pozwala na opracowanie planu terapii tak, aby przyniosła ona pozytywne rezultaty.

Zanim pacjent trafi na terapię uzależnień należy przygotować swoje ciało do dalszego leczenia w aspekcie fizycznym, poprzez przejście odtruwania alkoholowego, czyli detoksu. W przeciwnym razie leczenie będzie nieskuteczne. Dopiero po pomyślnym przejściu detoksykacji odbywa się pierwsza wizyta terapeutyczna, gdzie pacjent będzie proszony o udzielenie odpowiedzi na podstawowe pytania, takie jak wiek, wykształcenie, wykonywany zawód, z jakich powodów zgłasza się na terapię, jakich efektów oczekuje. W ten sposób terapeuta przeanalizuje aktualną sytuację życiową danej osoby, a także pozna historię jego choroby alkoholowej, szczególnie jej początków. Odpowiedzi można przygotować sobie wcześniej, aczkolwiek dla dobra terapii muszą być one szczere. Tym bardziej, że nikt nie ma prawa oceniać pacjentów pod kątem udzielanych odpowiedzi.

Kiedy poznać, że terapia ma sens?

Terapia i leczenie alkoholizmu to długi, trudny i żmudny proces, pełen przeplatających się ze sobą sukcesów i porażek. Zazwyczaj to kilka pierwszych spotkań decyduje o tym, czy terapia będzie sensowna i czy realnie pacjent chce wyjść z uzależnienia, podejmując próby normalnego funkcjonowania. Terapeuci tak naprawdę jedynie pomagają i wspierają poprzez swoją kompleksową i profesjonalną pomoc, jednak wszystko zależy jedynie od samego pacjenta i jego silnej woli.

Dlaczego terapia uzależnień jest ważna?

Regularnie odbywające się spotkania z terapeutą są bardzo ważne w całym procesie odzyskiwania kontroli nad sobą i swoim życiem. Za ich pomocą zmniejsza się poczucie samotności, a także spada chęć sięgnięcia po napój alkoholowy. Dużym atutem uczestnictwa w zorganizowanej psychoterapii jest możliwość poznania powodów rozwijania się choroby alkoholowej, a także poznania wartościowych sposobów na radzenie sobie w sytuacjach trudnych. W ten sposób pacjent przy pomocy profesjonalisty diagnozuje u siebie podstawę problemu alkoholowego. Nazywa i rozpoznaje błędne schematy warunkujące rozwiązywanie wszelkich problemów za pomocą trunków procentowych. Podczas ogółu procesu terapeutycznego, osoby pracujące z pacjentem poprzez swoją wiedzę i doświadczenie skupiają się na jego problemach pomagając mu utrzymać abstynencję, udzielając mu niezbędnego wsparcia.

Wyleczenie z alkoholizmu – czy to możliwe?

Dwa podstawowe czynniki, które determinują sukces w leczeniu alkoholizmu to silna wola oraz ciągła praca nad sobą. Jeżeli dana osoba szczerze dąży do wyjścia z choroby alkoholowej powinna skorzystać z profesjonalnej opieki i form leczenia, ponieważ samodzielne próby radzenia sobie z uzależnieniem są nieskuteczne, a jedynie mogą przynieść odwrotny efekt. Wywołują one frustrację, złość, poczucie beznadziei, ciągłe porażki obniżają samoocenę takiej osoby, przez co, paradoksalnie, podczas domowych prób zachowania abstynencji dochodzi do jeszcze większego spożycia alkoholu, ponieważ traktowany jest on jako środek rozwiązujący wszelkie problemy i kojący skołatane nerwy. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnego ośrodka leczenia i terapii uzależnień. Inną formą wsparcia może być uczestnictwo w spotkaniach grupy Anonimowych Alkoholików. Ich główną zaletą jest to, że terapeutami są niepijący alkoholicy, a sam czas spotkania jest dobrą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami.

Innym środkiem wspomagającym psychoterapię jest stosowanie leków i środków farmakologicznych. Jedną z takich form jest terapia awersyjna za pomocą wszywki alkoholowej esperal Poznań. Posiada on w swoim składzie substancję czynną o nazwie disulfiram, który w połączeniu z etanolem wywołuje u pacjenta silne objawy przypominające zatrucie alkoholowe. W ten sposób osoba posiadająca wszywkę zaczyna kojarzyć alkohol z nieprzyjemnymi objawami, skutecznie unikając jego spożywanie. Istotne jest, aby zabieg chirurgicznej implantacji Esperalu przeprowadzony został w obecności lekarza chirurga w specjalnie do tego przeznaczonym gabinecie z zastosowaniem wszelkich zasad higieny oraz bezpieczeństwa. W ten sposób pacjent ma pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony bezboleśnie, a sam Esperal poprzez swoje udowodnione działanie stanie się ważnym elementem wspierania procesu terapii.

Alkoholizm jest główną przypadłością chorobową związaną z psychiką. Z tego powodu leczenie nie należy do łatwych. Zawsze sam przebieg terapii, jak i czas jej trwania dostosowany jest indywidualnie do pacjenta. Niestety nie istnieje droga na skróty, a szanse na powodzenie terapii przynosi jedynie ciężka praca nad sobą i szczera motywacja. Leczenie farmakologiczne, mimo iż skutecznie odstrasza od picia, jest jedynie formą wsparcia – bez zmian nawyków i stylu życia również okaże się nieskuteczne. Tym bardziej, że jak w przypadku każdego leczenia, udział medykamentów w procesie terapii leczenia alkoholizmu, posiada liczne grono zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

«
»