menu
Nawrót choroby alkoholowej

Nawrót choroby alkoholowej

Dla każdej osoby powracającej do zdrowia nawrót jest trwałym i złowieszczym zagrożeniem. Kiedy już przestanie pić, alkoholik bardzo chciałby wierzyć, że na zawsze wyrzucił tę substancję ze swojego życia. Badania sugerują jednak, że ponad połowa wszystkich zdrowiejących alkoholików w pewnym momencie wraca do nałogu. W wielu przypadkach nawrót jest tymczasowym niepowodzeniem. Niemniej jednak nawrót może być niebezpieczny i nie należy go lekceważyć.

Nawrót jest częścią procesu zdrowienia. Jeśli doświadczyłeś nawrotu, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby wrócić na ścieżkę do trzeźwości.

Dlaczego nawrót alkoholizmu jest tak powszechny?

Picie jest tak powszechne i akceptowane w społeczeństwie i popkulturze, że wiele osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma problem, dopóki nie jest za późno lub ich stan zdrowia nie zaczyna się pogarszać. Przy barach w każdym mieście i reklamach alkoholu w telewizji, a nawet w mediach społecznościowych, wyzwalacze nawrotu alkoholizmu są szczególnie trudne do uniknięcia.

Trudno jest trwale trzymać się z dala od alkoholu, gdy wszyscy znajomi nadal piją i chcą wyjść lub gdy picie tłumi negatywne uczucia i od dawna jest stosowane jako mechanizm radzenia sobie. Alkohol jest łatwy do zdobycia, niektóre są tanie lub niedrogie, a piętno związane z piciem nie jest tak złe, jak piętno związane z nadużywaniem opioidów. Czasami ludzie czują, że mogą sobie poradzić z odrobiną smaku lub jednym drinkiem tylko raz, aby zdjąć przewagę, i zanim się zorientują, wracają do cyklu nawrotów i uzależnienia.

Powrót na drogę do wyzdrowienia

Bez względu na to, jak pilnie dążysz do wyzdrowienia lub jak bardzo jesteś oddany trzeźwości na całe życie, istnieje szansa, że w pewnym momencie wrócisz do nałogu.

Po nawrocie wiele osób odczuwa wstyd lub żal. Co więcej, możesz chcieć zrezygnować z walki i poddać się uzależnieniu, zamiast kontynuować ciężką pracę i przezwyciężyć ulotną chęć napicia się. To normalne, ale może stwarzać wyzwania w tworzeniu życia wolnego od alkoholu.

Zamiast tego użyj nawrotu jako narzędzia do nauki; wyjaśnij swój plan zapobiegania nawrotom i zidentyfikuj wyzwalacze. Zagłębiając się głębiej w pierwotną przyczynę nawrotu, położysz podwaliny pod powrót do zdrowia, który zapewni, że odbijesz się silniejszy niż kiedykolwiek.

Co powoduje nawrót?

Nawrót po okresie trzeźwości jest niestety częstym zjawiskiem. Około połowa wszystkich wychodzących z nałogu doświadcza chwilowej słabości, która skutkuje ponownym sięgnięciem po alkohol. Znajomość niektórych sygnałów ostrzegawczych może pomóc Ci tego uniknąć.

Znaki, które mogą przewidywać zbliżający się nawrót, obejmują między innymi:

Nie czynienie trzeźwości swoim najwyższym priorytetem 

Bez zdecydowanego zaangażowania w długoterminową trzeźwość istnieje większe prawdopodobieństwo nawrotu. Aby odnieść sukces, musisz być gotowy na ciężką pracę wymaganą do zachowania trzeźwości. Obejmuje to uczestnictwo w 12-etapowych spotkaniach, posiadanie zaangażowanego sponsora oraz terapię lub poradnictwo dotyczące możliwych współwystępujących schorzeń psychicznych, takich jak depresja i lęk.

Brak systemu wsparcia

Nowo trzeźwa osoba musi od razu mieć solidną sieć wsparcia, ponieważ może to zadecydować o dalszym wyzdrowieniu lub powrocie do uzależnienia. Posiadanie grupy wsparcia innych osób w procesie zdrowienia ma kluczowe znaczenie. Poproś rodzinę, aby cię rozliczała, szukaj duchowego przewodnictwa poprzez medytację lub religię i dołącz do trzeźwych zajęć grupowych.

Zadowolenie innych, a nie siebie

W niektórych przypadkach użytkownik rozpoczyna leczenie, ponieważ stara się zadowolić rodzinę lub przyjaciół, a nie zobowiązać się do rzucenia picia dla własnego dobra. O ile ktoś naprawdę nie chce rzucić alkoholu dla siebie, ryzyko nawrotu jest znacznie większe.

Brak przygotowania do życia po leczeniu

Ważne jest, aby stworzyć plan zapobiegania nawrotom w celu powrotu do normalnego życia po leczeniu. Kluczowe znaczenie ma zrozumienie, w jaki sposób pewne rzeczy mogą sabotować trzeźwość, takie jak dysfunkcyjna dynamika rodziny, toksyczne przyjaźnie, izolacja społeczna i niezdrowe codzienne czynności. Wyraźne zidentyfikowanie wyzwalaczy na wczesnym etapie może pomóc w ochronie nowo odkrytej trzeźwości.

Pamiętanie o grupie wsparcia złożonej z rodziny i przyjaciół może pomóc Ci skoncentrować się na leczeniu. Mogą zapewnić stabilne podstawy i zachęcić do dyscypliny lub współczucia potrzebnego w tym czasie.

Co zrobić, gdy już się napiję?

Pierwszym krokiem jest ustalenie, czy musisz wrócić na odwyk. Jeśli był to odosobniony incydent i jesteś zdecydowany przeanalizować lub dostosować swój plan rekonwalescencji, być może nie będziesz musiał wracać do placówki stacjonarnej. Daje to pacjentowi możliwość samodzielnego leczenia i stałego nadzoru.

Jeśli jednak popadłeś w ciągły schemat nadużywania alkoholu, być może będziesz musiał wrócić do ścisłego programu leczenia. Jeśli przyłapiesz się na tym, że rozmawiasz o używaniu substancji, spotykasz się z ludźmi, którzy zachęcają Cię do picia lub wracasz do nadużywania substancji, aby sobie z tym poradzić, jest to oznaką większego problemu wymagającego natychmiastowego leczenia.

Po powrocie do leczenia tym razem należy położyć większy nacisk na terapię, zwłaszcza terapię poznawczo-behawioralną, która z powodzeniem nauczyła zdrowiejących uzależnionych nowych reakcji behawioralnych na zniekształcone myślenie. Inne formy terapii do odkrycia, które są dostępne w wielu programach leczenia, obejmują terapię plastyczną i muzykoterapię, jogę i techniki relaksacyjne, sprawność fizyczną, a nawet terapię końską. Po zakończeniu leczenia możesz nadal stosować te strategie i narzędzia, aby prowadzić bezstresowe życie, dodatkowo stosując te metody w celu radzenia sobie z depresją, żalem, lękiem lub złością. Pamiętaj, że istnieją również inne metody, takie jak np. wszywka alkoholowa, ale jest ona skuteczna tylko w przypadku całkowitej pewności tego, że nie sięgnie się po alkohol i w połączeniu z innymi metodami leczenia. Wszywkę wszywa się pod skórę, a substancja czynna uwalniana jest do krwiobiegu. Po wypiciu alkoholu występują niebezpieczne skutki uboczne. 

Od momentu rozpoczęcia leczenia po nawrocie, należy skupić się na powrocie do normalnego życia. Może się okazać, że najlepszą opcją uniknięcia nawrotu jest wprowadzenie trzeźwego środowiska życia na kilka miesięcy, gdzie odpowiedzialność i dyscyplina pomagają w tych wrażliwych pierwszych miesiącach po leczeniu. Korzystne byłoby również przygotowanie ambulatoryjnego planu kontynuacji terapii po wyjeździe.

Uzyskaj pomoc już dziś

Jeśli przeszedłeś już leczenie i zmagasz się z możliwością lub rzeczywistością nawrotu, dostępna jest pomoc. Istnieje kilka programów leczenia, które mogą pomóc pacjentom osiągnąć trwałą trzeźwość. Nie pozwól, aby nawrót trzymał cię w milczeniu lub w cyklu nadużywania substancji.

«
»