menu
Odtruwanie organizmu z alkoholu

Odtruwanie organizmu z alkoholu

Ważnym jest by już na samym początku zauważyć, że odtruwanie alkoholowe nie jest metodą leczenia choroby alkoholowej. Odtruwanie, czyli tak zwany detoks ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn oraz pozostałości alkoholu we krwi. Lekki zatrucia alkoholowe powstałe w wyniku jednorazowej imprezy możemy w bezpieczny sposób leczyć w domu. Jednak, gdy mamy do czynienia z zatruciem spowodowanym uzależnieniem od alkoholu oraz stałym spożywaniem tej substancji, często niezbędna będzie hospitalizacja pacjenta. 

Odtruwanie organizmu – na czym to właściwie polega? 

Przed podjęciem terapii leczenia uzależnień warto jest, by przyszły pacjent przeprowadził detoks swojego organizmu. Pomoże to osobie uzależnionej w trzeźwy sposób spojrzeć na świat, swoje ciało oraz sygnały, które wysyła mu organizm. Przeprowadzenie odtruwanie organizmu jest również pomocne w zachowaniu abstynencji.

Odtruwanie alkoholowe polega na usunięciu toksyn z organizmu. Podczas długotrwałego i przewlekłego spożywania substancji alkoholowych zaburzona zostaje harmonia panującą w organizmie. Nadmierna konsumpcja alkoholu destabilizuje gospodarkę wodno – elektrolitową. Narusza również poziom jonów potasu, magnezu i sodu we krwi. Zadaniem odtruwania organizmu jest przywrócenie optymalnego poziomu substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kolejnym pozytywnym efektem przeprowadzenia detoksu jest załagodzenie stanów depresyjnych, zaburzeń psychicznych, czy padaczki alkoholowej.

Odtruwanie organizmu – ile to będzie trwać? 

Jak wspomniano na samym początku zatrucie alkoholowe powstałe na skutek jednorazowego, nadmiernego spożycia alkoholu podczas imprezy ze spokojem można leczyć w warunkach domowych. Całość kuracji będzie trwała jeden lub dwa dni. Objawy, których można wtedy doświadczyć to nudności, wymioty, osłabienie organizmu, zaburzenia koncentracji, ból głowy, bóle mięśni. 

W przypadku zatrucia alkoholem, które na dobrą sprawę trwa nieustannie, odtruwanie organizmu należy przeprowadzić w kontrolowanych warunkach najczęściej w szpitalu. O detoksie osoby przyjmującej alkohol przez długi czas i w dużych dawkach powinien zadecydować lekarz. Lekarz powinien spojrzeć na pacjenta w sposób holistyczny, zwrócić uwagę na przebyte przez niego choroby, stopień zaawansowania choroby alkoholowej, występujące objawy. 

Dla specjalisty ważna informacją będzie również wiadomość o jakości spożytych trunków. Należy poinformować lekarza, jeżeli pacjent spożywał wyroby alkoholowe pochodzące z niewiadomego źródła. Kolejną ważną informacją jest przekazanie wszystkich objawów towarzyszących odstawieniu alkoholu – mowa tutaj również o drgawkach, zaburzeniach pamięci i koncentracji, omach, czy utracie przytomności. Następnie lekarz bada pacjenta. Ocenie poddaje układ krążenia, układ nerwowy, układ oddechowy, stan psychiczny. Jeżeli lekarz stwierdzi ciężkie zatrucie alkoholem wykonywane są również badania krwi, badanie wątroby, które obrazuje stopień jej uszkodzenia. Czasami niezbędne jest wykonanie również badań takich jak RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej. 

Odtruwanie alkoholowe w szpitalu zazwyczaj trwa 10 dni. Jeżeli pacjent przechodzi detoks bardzo ciężko lekarz może włączyć dodatkową farmakoterapię lub skierować pacjenta na oddział leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych. 

Odtruwanie organizmu – domowe sposoby 

Najważniejszym elementem procesu odtruwania organizmu jest jego nawadnianie. Występujący ból głowy pojawiający się po nadmiernym spożyciu alkoholu jest spowodowany odwodnieniem organizmu.  Podczas odtruwania organizmu należy unikać kawy, słodzonych napojów gazowanych i energetycznych. Zaleca się picie wody, do której można dodać sok z cytryny. Cytryna posiada działanie odkażające i wzmacniające odporność. Następnym zalecanym etapem jest przejście na oczyszczająca dietę w celu regeneracji wątroby. Picie dużej ilości soków warzywnych przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Szczególnie pomocne mogą być warzywa takie jak seler, marchewka i por. Zielona herbata zawiera polifenole, które mają właściwości rozpuszczania toksyn w tłuszczach. 

Możesz skorzystać również z pomocy ambulatoryjnej. Lekarz może podać osobie wymagającej pomocy kroplówkę z glukozy i  soli fizjologicznej. Działanie kroplówki przywraca gospodarkę wodno – elektrolitową organizmu. 

Odtruwanie organizmu – kiedy przeprowadzić?

Odtruwanie organizmu organizmu najczęściej przeprowadza się u osób, u której chorobą alkoholową jest już wysoce rozwinięta, a osoby te nie są w stanie samodzielnie zaprzestać spożywania używki przez jakiś czas. Występujące podczas detoksu objawy głodu alkoholowego i zespołu abstynencyjnego mogą okazać się bardzo nieprzyjemne. Dlatego tak ważna jest obecność specjalisty, diagnoza, a także pomoc lekarska. 

Odtruwanie alkoholowe jest również przeprowadzane u osób szykujących się do podjęcia leczenia. Większość publicznych placówek wymaga, aby pacjent stawił się na leczenie w stanie trzeźwości, który trwa co najmniej kilka dni. Prywatne ośrodki leczenia uzależnień umożliwiają odbycie odtrucia alkoholowego w placówce. 

Bardzo często odtrucie alkoholowe ratuje życie osobie uzależnionej.

Odtrucie organizmu – dolegliwości 

Po nagłym zaprzestaniu spożywania alkoholu, u osób przyjmujących tą substancję w dużych ilościach pojawiają się nieprzyjemne objawy. Zostały one nazwane zespołem abstynenckim. Objawia się on 

 • Wymiotami
 • Nudnościami
 • Biegunką
 • Zawrotami głowy
 • Bólami głowy
 • Drżeniem mięśni
 • Bólami mięśni
 • Zaburzeniami rytmu serca
 • Nerwowością
 • Zaburzeniami spania
 • Stanami depresyjnymi
 • Stanami lękowymi
 • Rozdrażnieniem
 • Wahaniami ciśnienia
 • Zaburzeniami psychicznymi

W celu złagodzenia tych nieprzyjemnych objawów zaleca się odtruwanie organizmu pod kontrolą lekarza, który może ulżyć choremu przepisując odpowiednie leki i wdrażając odpowiednią kurację. 

Odtruwanie organizmu – przebyłem detoks i co dalej?

Przejście przez proces odtruwania organizmu to niewątpliwy sukces osoby borykającej się z chorobą alkoholową. Jednak należy pamiętać, że detoks to nie metoda leczenia, a jego doskonale narzędzie, które pozwoli na dłużej zachować stan abstynencji. Osoba z problemem alkoholowym w stanie trzeźwości może poczuć otaczający go świat świadomymi zmysłami, może zobaczyć jak wygląda życie i codzienność niezmącona alkoholem. Jest to ogromny krok w celu podjęcia leczenia uzależnienia od alkoholu. 

Po przebytym odtruciu alkoholowym organizm pacjenta zostaje również wzmocniony i „postawiony na nogi”. 

W utrzymaniu trzeźwości pomocne może okazać się zastosowanie dodatkowych narzędzi. Jednym z nich jest wszywka alkoholowa. Jest to środek farmakologiczny, który stosuje się w leczeniu choroby alkoholowej. Chirurg wszywa pod skórę tabletkę, która powoli uwalnia substancję czynną do krwi pacjenta. Osoba, która pomimo założonej wszywki spożyje alkohol już po chwili zacznie odczuwać nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Jednostka poczuje silne dolegliwości takie zawroty głowy, nudności, bóle głowy, rozszerzenie naczyń krwionośnych, kołatanie serca, uczucie lęku i niespokojni. W zamyśle odczuwany dyskomfort powinien być na tyle duży, by zniechęcić osobę do ponownego sięgania alkoholu.

«
»