menu
Alkoholizm – groźne uzależnienie. 

Alkoholizm – groźne uzależnienie. 

alkoholizm-grozne-uzaleznienie

Alkoholizm nieuchronnie prowadzi do śmierci. To poważna choroba, która zwykle kończy się tragicznie nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również całej jego rodziny i bliskich. Alkoholizm stwarza problemy rodzinne oraz trudności w środowisku zawodowym. Zarówno profilaktyka, jak i leczenie alkoholizmu stanowią wyzwanie dla całej cywilizacji, ponieważ alkohol jest substancją wysoce rozpowszechnioną. Uzależnienie powoduje utratę wolności decydowania o sobie samym. Alkoholicy skupiają się tylko i wyłącznie na spożywaniu alkoholu. Zawierają bądź utrzymują jedynie znajomości, które ułatwią mu dostęp do używki. Alkoholik nie zdaje sobie sprawy z utraty wolności, z którą się zmaga. Używka opanowuje całe jego życie, prowadząc do samych zniszczeń. W pewnym momencie alkoholik odsuwa na bok całe swoje dotychczasowe życie. Najgroźniejsze w uzależnieniu od alkoholu jest to, że nie da się go wyleczyć. Alkoholizm jest chorobą, która pozostanie z nami do końca życia. Jedyna nadzieja pozostaje w redukowaniu oraz minimalizowaniu postępów choroby. Leczenie pozwala na życie w trzeźwości, tym samym hamując postęp alkoholizmu.

Co wpływa na alkoholizm? 

Nie istnieje jedno proste wytłumaczenie skąd się bierze alkoholizm. Na jego rozwój ma wpływ wiele czynników. Wyróżnia się aspekty psychologiczne, genetyczne oraz społeczno-ekonomiczne. Czasem wystarczy chwilowy brak środków do życia, depresja, problemy w rodzinie, czy poczucie beznadziei. Bardzo łatwo jest zatracić się w przyjemnym, ale jednak chwilowym działaniu alkoholu. Alkohol jest substancją o działaniu przeciwbólowym oraz antydepresyjnym. W pierwszych chwilach jego spożywania odczujemy euforyczny nastrój. Z każdą kolejną dawką i ze wzrastającym stężeniem we krwi alkohol będzie powodował szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych. 

Alkoholizm może być także chorobą wyniesioną z domu. Jednym z czynników wpływających na jego występowanie jest dziedziczenie. Prawdopodobnie ma to również związek z naśladownictwem, które jest naturalnym mechanizmem poznawania świata przez dzieci. Młode osoby wychowywane w rodzinie z problemem alkoholowym mogą w przyszłości powielać tego typu zachowania. Wiele osób na skutek utraty pozycji, pracy bądź dochodów szuka ucieczki, która zwykle przeradza się w alkoholizm. Jak widać, bardzo łatwo jest się uzależnić. Czasami potrzeba kompilacji kilku czynników, a innym razem wystarczy tylko jedna niekorzystna sytuacja. 

Alkoholizm – jak się objawia?

Istnieje grupa charakterystycznych objawów, które zwiastują chorobę alkoholową. Warto jest już przy pierwszych objawach zastanowić się nad konsekwencjami, do których poprowadzi nas uzależnienie. 

Jeżeli dostrzeżemy przynajmniej trzy z podanych objawów należy zgłosić się na terapię, aby w jak najwcześniejszym punkcie choroby zahamować jej rozwój. 

  • Odczuwanie głodu alkoholowego,
  • Nieumiejętność kontrolowania ilości spożywania alkoholu,
  • Picie w celach redukcji objawów abstynencyjnych,
  • Wzrost tolerancji na alkohol,
  • Zaniedbywanie rodziny, obowiązków, przyjemności oraz zainteresowań, aby zyskać więcej czasu na picie,
  • Picie alkoholu, mimo świadomości jego wyniszczającego organizm działania.

Nie zawsze objawy są nasilone oraz widoczne, w szczególności w pierwszej fazie choroby. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje wszelkie zaburzenia. Warto poddać się leczenia na każdym etapie, jednak najlepiej nie zwlekać. Alkoholizm może nas kosztować nawet życie. Nie odbierajmy sobie tego co najcenniejsze. 

Jaką pomoc może uzyskać osoba uzależniona od alkoholu?

Obecnie jest wiele miejsc, którą chcą pomóc alkoholikom stanąć na nogi. Różnorodność metod pozwala na trafienie do większej grupy ludzi. Osoba uzależniona może skorzystać z terapii, która odpowiednio dobrana przyniesie oczekiwane efekty. Można zdecydować się na wizytę w oddziale zamkniętym lub przyjść na spotkania AA, anonimowych alkoholików. Stworzone zostały różne grupy ludzi, którzy nawzajem wspierają się w ciężkich chwilach i starają się wspólnie utrzymać abstynencję. Terapie grupowe lub indywidualne są teraz bardzo popularne. Pod opieką specjalisty uzależniony przechodzi przez cały proces psychologicznej pomocy. W leczeniu alkoholizmu stosowana jest również farmakologia. Jednym ze sposobów kontroli nad utrzymaniem trzeźwości jest wszywka alkoholowa Poznań. Dzięki tego typu rozwiązaniom można podtrzymywać efekty leczenia, kiedy zostajemy sami w domu. Jedno jest pewne – leczenie musi zostać przeprowadzone zanim dojdzie do kompletnego zatracenia się i w wyniku tego tragicznej śmierci. 

Alkoholizm i jego skutki niszczące życie. 

Wszystkie nasze czyny mają swoje konsekwencje. Alkoholicy ignorują fakt, że toksyczna substancja wyniszcza im organizm od środka oraz niszczy życie prywatne. Z powodu uzależnienia doznajemy krzywd różnego rodzaju. Co gorsza rodziny alkoholików cierpią równie mocno. Ich dzieci do końca życia zmagają się z syndromem DDA, który utrudnia im normalne funkcjonowanie. Życie alkoholika zamienia się w skoncentrowane na alkoholu egzystowanie. Rodzina oraz bliższe relacje w jednej chwili przestają istnieć oraz mieć znaczenie dla uzależnionego. Rozpady małżeństw, przemoc domowa oraz agresja to rzeczy, które można spotkać w domu alkoholika. 

Alkoholizm powiązywany jest najczęściej z: zaburzeniami życia rodzinnego, trudnościami w kontaktach z innymi osobami, problemami finansowymi, przemocą domową oraz problemami z prawem. 

Poza problemami z otoczeniem alkoholik zmaga się z wieloma problemami zdrowotnymi. Jego dolegliwości somatyczne stają się poważne i zwiastują niebezpieczne choroby związane ze wszystkimi ważnymi układami oraz narządami w organizmie. Narażone na problemy jest serce, wątroba, żołądek itd. Alkohol jest sprawcą wielu chorób nowotworowych, które są wyjątkowo śmiertelne. Zlekceważenie powagi sytuacji może kosztować życie. Również w obrębie psychiki występują silne problemy. Alkoholizm jest wynikiem wielu zaburzeń psychicznych, które są ciężkie do wyleczenia. Pamiętajmy, że nadużywanie alkoholu w rzeczywistości prowadzi jedynie do samych problemów, z którymi będziemy się mierzyć do końca życia. 

Jak uniknąć alkoholizmu?

Zauważając swoje predyspozycje do uzależnień powinniśmy wdrożyć odpowiednie kroki, aby nie dopuścić do rozwoju alkoholizmu. Przede wszystkim znajdźmy w życiu cel oraz pasję, do której będziemy mogli sięgać w każdej trudnej dla nas chwili. Niektórzy oddają się sportowym zajęciom, które redukują napięcie. Za wszelką cenę utrzymajmy umiar. Bez niego nie da się zatrzymać rozwoju choroby. Najlepiej unikać okazji do picia. Warto nauczyć się odmawiać oraz przerzucić się na napoje bezalkoholowe, bądź te z jego niską zawartością. Zapanuj nad sobą, jeśli nie dla siebie to dla swoich najbliższych. Ich szczęście jest tego warte. W sytuacjach, w których pojawiają się problemy, które ciężko nam samodzielnie rozwiązać warto skorzystać z pomocy psychologa. Terapia może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przede wszystkim włóżmy w to serce oraz wszystkie chęci, ponieważ tylko wtedy mamy szansę na sukces. 

 

«
»