menu
Wysokofunkcjonujący alkoholik – pan prezes, który pije

Wysokofunkcjonujący alkoholik – pan prezes, który pije

Słysząc o chorobie alkoholowej, przed oczyma staje nam obraz osoby, która jest bardzo zaniedbana, nieładnie pachnie, jest biedna, nie ma co jeść i żebrze pod sklepem o pieniądze na alkohol. W naszym umyśle nie ma obrazu pani czy pana prezes, którzy są dobrze ubrani, mają wiele pieniędzy, jednak borykają się oni z uzależnieniem od alkoholu. Wysokofunkcjonujący alkoholik to osoba, która chodzi do pracy, schludnie wygląda, opiekuje się dzieckiem jednak nadużywa alkoholu i nie wyobraża sobie bez niego życia. 

Wysokofunkcjonujący alkoholik – kim on jest?

Wysokofunkcjonujący alkoholik jest osobą, która jest uzależniona od alkoholu. Osoby te bardzo często mają dobrze płatną pracę, wysokie wykształcenie czy bujne życie towarzyskie. To osoby szanowane w społeczeństwie. Bardzo często mają one wspaniałe domy, cudowne wakacje i wszystko to o czym marzą “zwykli” ludzie. 

Wysokofunkcjonującymi alkoholikami bardzo często są tak zwani  ludzie sukcesu. Osoby te pracują w korporacjach, są finansistami, prawnikami, lekarzami czy politykami. Bardzo często są również pracoholikami, skupionymi tylko na swojej pracy. Uważani sa za specjalistów w swojej dziecinie, dlatego żadnej podwładny – mimo świadomości, ze szef jest uzależniony od alkoholu -nie reaguje na nadużywanie tej substancji, gdyż nie ma śmiałości zwrócić uwagi swojemu przełożonemu. 

Bardzo często osoby te rekompensują swojej rodzinie nadużywanie alkoholu lub często nieobecność drogimi telefonami, gadżetami czy wakacjami. Pozwala to na tuszowanie wszystkiego co złe. Choroba alkoholowa u wysokofunkcjonujących alkoholików może rozwijać się latami i przez lata pozostawać niezauważalna. Znacznie utrudnia to proces diagnostyczny i podjęcie leczenia uzależnienia od alkoholu. 

Wysokofunkcjonujący alkoholicy – jak zdiagnozować problem uzależnienia?

Wysokofunkcjonujący alkoholicy bardzo długo nie ponoszą konsekwencji nadmiernego picia alkoholu. Bardzo często starają się kontrolować swoje picie, zdarza się, że planują swoje ciągi alkoholowe, doskonale wiedzą, kiedy mogą wypić więcej, a kiedy muszą być w dobrej kondycji. Taki stan rzeczy może utrzymywać się nawet przez kilkanaście lat co w konsekwencji doprowadza do bardzo intensywnego rozwoju choroby. 

Wysoki status materialny i społeczny może spowodować, że wysokofunkcjonujący alkoholik nie osiągnie tzw. dna. Stan ten jest niewątpliwie dużym impulsem do rozpoczęcia terapii uzależnień. Problemy alkoholowe wysokofunkcjonującego alkoholika mogą przez długi okres być niewidoczne dla najbliższych członków rodziny. Wysoki status materialny i społeczny kompensuje problemowe picie alkoholu jednego z domowników, chroni również przed powstawaniem typowych ról dziecka w rodzinie z problemem alkoholowym – tj. bohater rodziny, błazen, maskotka, kozioł ofiarny czy wspomagacz. 

Wysokofunkcjonujący alkoholicy – charakterystyczne zachowania

Charakterystycznym zachowaniem u wysokofunkcjonujących alkoholików jest łamanie prawa. Osoby te bardzo często popadają w konflikt z prawem. Zdarza się, że po spożyciu alkoholu prowadzą auto czy spożywają alkohol w miejscu pracy. Ich prestiż i szacunek społeczny pozwala na unikanie konsekwencji. Wysokofunkcjonujący alkoholicy w przeciwieństwie do innych osób uzależnionych od alkoholu utrzymują pozytywne relację z innymi ludźmi. Dbają o rozwój relacji międzyludzkich, dbają o swoją rodzinę, spotykają się towarzysko, mają znajomych. Stale pełnią określone role społeczne. Potrafią tworzyć satysfakcjonujące związki z partnerem. Wysokofunkcjonujący alkoholicy są zaradni finansowo. Ich problemy finansowe rozpoczynają się w momencie osiągnięcia tak zwanego dna. Jednak przez większość choroby nie mają kłopotów finansowych. Są to ludzie, którzy stale pracują, co miesiąc otrzymują pensję, opłacają rachunki. Mogą wyjechac na wakację. Bardzo często posiadają również drogie samochody, ubrania i domy. Osoby te prowadzą podwójne życie. Oznacza to, że ukrywają przed otoczeniem własne uzależnienie od alkoholu. Tuszują swoje niewłaściwe zachowania. Wysokofunkcjonujący alkoholicy wypierają chorobę alkoholową. Bardzo często uzależnienie nie postrzegają siebie jako osoby chorej. Ich głównym argumentem jest to, że nie postrzegają oni siebie jako osoby chorej, gdyż bardzo mocno różnią się od osób uzależnionych od alkoholu o typowym wyglądzie – czerwona twarz, brzydki zapach, nieświeże ubrania itp. 

Wysokofunkcjonujący alkoholicy – leczenie

Ciężko przyznać się do problemu przed samym sobą. Ciężko jest powiedzieć komuś o uzależnieniu i poprosić o pomoc. Tym bardziej ciężko jest to zrobić, gdy masz wrażenie, że wszystko jest dobrze. Kiedy piastujesz wysokie stanowisko, kiedy ogólnie radzisz sobie ze wszystkim, ciężko jest uwierzyć w fakt, że jest się uzależnionym od alkoholu. Bardzo często przyznanie się do błędu dla ludzi sukcesu jest jednoznaczne z porażką, poczuciem bezsilności i utratą wszystkiego do czego dążyli.

Osoba pijąca problemowo zazwyczaj prosi o pomoc, gdy dostaje motywację zewnętrzną lub poniesione straty z powodu nadużywania alkoholu są na tyle duże, że jednostka osiąga tzw. dno. U wysokofunkcjonujących alkoholików konsekwencje problemowego picia alkoholu są widoczne znacznie później niż u osób z niższym statusem społecznym. U wysokofunkcjonujących alkoholików motywacją do podjęcia leczenia może być dalsza chęć rozwoju, która jest uniemożliwiona przez problemowe picie alkoholu, rodzina, która z czasem zauważa problem lub poznanie osoby, która przeszła przez chorobę alkoholową, uczęszczała na terapię i teraz swoim życiem pokazuje, że da się żyć bez alkoholu. 

Bardzo często problem uzależnienia jest poruszony dopiero, gdy HFA zgłasza się do lekarza lub psychologa z powodu depresji, kryzysu wieku średniego podczas którego dochodzi do wniosku, że wszystko już osiągnęła i nie wie co dalej zrobić ze swoim życiem. 

Wysokofunkcjonujący alkoholicy – gdzie szukać pomocy

Należy pamiętać, że każda osoba może uzależnić się od alkoholu. Granica między piciem towarzyskim a nałogowym jest niezwykle cienka i bardzo łatwo ją przekroczyć. 

Osoba uzależniona od alkoholu może udać się na terapię leczenia uzależnień. Przed jej rozpoczęciem powinna odbyć odtrucie alkoholowe. 

Odtrucie alkoholowe to oczyszczanie organizmu z toksyn i substancji szkodliwych nagromadzonych przez nadmierną ilość spożywanego alkoholu. Jest to okres, w którym organizm osoby uzależnionej może się zregenerować i odpocząć od substancji, która działa na niego destrukcyjnie. Podczas odtrucia alkoholowego specjaliści przywracają prawidłowy poziom witamin, elektrolitów i substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Organizm jednostki zostaje również odpowiednio nawodniony. 

Osoba uzależniona może podjąć leczenie w prywatnym lub publicznym ośrodku leczenia uzależnień. Należy pamiętać, że za leczenie w prywatnych ośrodkach należy zapłacić z prywatnych pieniędzy. Podczas terapii, jednostka uczestniczy w zajęciach indywidualnych jak i grupowych. Ich celem jest trwałe wprowadzenie zmian w życie osoby uzależnionej. 

«